Cyklina nastawna - strug nr 112 KUNZ
szt.Cyklina nastawna to prostokątna cyklina umieszczona w masywnej obudowie. Pozwala to na łatwe i precyzyjne prowadzenie cykliny. Jest niezastąpiona podczas prac, które wymagają zastosowania znacznej siły, np. podczas usuwania grubych nawarstwień. Regulacja kąta nachylenia daje maksymalną precyzję.
Opis
Cyklina nastawna KUNZ No. 112 - opis produktu
Jest to narzędzie wzorowane na modelu Stanley No. 112 Cabinet scraper plane. W tym narzędziu połączono zalety cykliny prostokątnej z masywnością i stabilnością, jaką daje żeliwna obudowa struga, a także z możliwością regulacji nachylenia. Pozwala to na wykorzystanie charakterystycznego dla cykliny rąbka tnącego z jeszcze większą precyzją, a jednocześnie siłą. W tym przypadku użytkownik nie musi się skupiać na kontrolowaniu głębokości ugięcia, czy też kącie pracy cykliny, ponieważ te ustawienia są ustawiane przed rozpoczęciem pracy.
Dodatkową korzyścią, jaką daje nam użycie tego narzędzia zamiast klasycznej prostokątnej cykliny, jest efekt polerowania drewna poprzez masywną żeliwną stopę.
Oprócz zwykłego noża, dostępny jest także nóż ząbkowany, który stosuje się do pracy wstępnej na bardzo trudnym drewnie, przed użyciem noża klasycznego. Nóż ząbkowany może zostać także wykorzystany do przygotowania powierzchni przed nałożenie kleju pod fornir.
Zastosowanie cykliny nastawnej KUNZ
- Najbardziej efektywna na twardych gatunkach drewna
- Do wygładzania i wykańczania powierzchni drewna
- Szczególnie polecana do wykańczania drewna o trudnym usłojeniu
- Do wyrównywania powierzchni płaskich (po lub zamiast pracy strugiem)
- Do usuwania nawarstwień (farb, lakierów)
- Do przygotowania powierzchni pod klej podczas fornirowania (nóż ząbkowany)
Dla kogo ta cyklina?
- Dla lutnika
- Dla majsterkowicza
- Dla renowatora
- Dla stolarza
Informacje techniczne
- Szczegółowe parametry tego produktu znajdziesz w zakładce Dane techniczne. ↑
-
Nóż tego narzędzia (będący właściwie niewielką cykliną o grubości 1,5 mm), nie jest gotowy do pracy. Należy go przygotować zgodnie z instrukcjami umieszczonymi w dziale PORADY/cykliny. Jednak w tym przypadku przygotowujemy krawędź roboczą pod kątem 45° (zamiast typowego dla cyklin kąta 90°), a następnie wykonujemy na niej charakterystyczny rąbek.
-
Ostrze cykliny jest dość nietrwałe, przez co konieczne jest ostrzenie co ok. 10-15 minut ciągłej pracy.
- Wskazane jest zabezpieczanie powierzchni cyklin odpowiednim olejem.
Sposób użycia
- Przygotowanie stopy: metalowa stopa (część nie pokryta farbą) powinna być jak najbardziej płaska, dlatego może być konieczne przeszlifowanie jej przed pierwszym użyciem. Niekiedy wystarczy drobny pilnik aby usunąć pewne nierówności czy naddatki farby. W niektórych jednak przypadkach konieczne jest wypoziomowanie stopy np. na miałkim papierze ściernym.
- Przygotowanie noża: nóż tego narzędzia (będący właściwie niewielką cykliną o grubości 1,5 mm), nie jest gotowy do pracy. Należy go przygotować zgodnie z instrukcjami umieszczonymi w dziale PORADY/cykliny. Jednak w tym przypadku wyprowadzamy krawędź roboczą pod kątem 45°, a następnie wykonujemy rąbek. Do przygotowania krawędzi pod kątem 45° idealnie nadaje się Przyrząd do zrównywania krawędzi cyklin VERITAS. Nóż możemy ostrzyć na dwóch krawędziach, wtedy po zużyciu jednego ostrza odwrócimy nóż i będziemy mogli nadal pracować za pomocą drugiego.
- Montaż noża: strug ustawiamy na równej drewnianej powierzchni i wkładamy przygotowany nóż fazą skierowaną w kierunku tylnej rękojeści. Noża nie wysuwamy, wystarczy, że dotknie stołu. Dwie tylne śruby na korpusie służą do unieruchomienia noża. Następnie za pomocą dużego pokrętła z przodu możemy regulować ugięcie cykliny - im bardziej dokręcimy, tym grubszy wiór otrzymamy.
- Użycie cykliny: chwytamy oburącz metalowy korpus, kciuki umieszczamy po obu stronach pokrętła, a następnie popychamy cyklinę od siebie. W ten sposób należy wykonywać serię długich pociągnięć.
Cyklina stolarska (zwana także gładzicą) to wyjątkowe narzędzie, gdyż w tej niepozornej metalowej blaszce kryje się niezwykła moc! Być może uważasz, że cyklina to banalny kawałek stali, który posłuży Ci wyłącznie do zeskrobania farby lub lakieru. Nic bardziej mylnego! Wiedz bowiem, że jest to zaledwie ułamek jej możliwości.
Cyklina ma dwa główne przeznaczenia: usuwanie zbędnych nawarstwień (farb, lakierów, kleju itp.), a także drugie, zdecydowanie bardziej wyrafinowane: ekstremalne wygładzanie powierzchni drewna.
Żadne strugi, skrobaki, czy materiały ścierne nie stworzą tak obłędnie aksamitnej i wypolerowanej powierzchni, jak właśnie cyklina. Dzięki specyfice pracy cykliną można nią pracować na materiale trudnym do obróbki. Cyklina doskonale poradzi sobie z drewnem o nieregularnym usłojeniu, czy pełnym zawojów lub sęków.
Należy zaznaczyć, że odpowiednio przygotowana cyklina skrawa powierzchnię drewna, a nie skrobie. Dzięki temu powstaje minimalny wiór, a praca pozbawiona jest uciążliwego pyłu.
Aby gładzica mogła zadziałać, wymagane jest stworzenie na jej krawędzi tzw. rąbka/zadzioru, co nazywane jest ostrzeniem cykliny. Informacje na ten temat, a także wskazówki dotyczące rodzajów i zastosowania cyklin, znajdziesz w dziale PORADY/cykliny.
Pliki do pobrania:
Dane techniczne
korpus | wielowarstwowe żeliwo, pokryte powłoką epoksydową |
waga korpusu | 1,5 kg |
nóż | stal 45-50 HRc |
długość całkowita | 210 mm |
szerokość noża | 70 mm |
grubość noża | 1,5 mm |
Kraj pochodzenia | Niemcy |
Weryfikujemy, które opinie pochodzą od Klientów, którzy kupili dany produkt. Opinie pochodzą tylko od zalogowanych użytkowników. Po zatwierdzeniu wyświetlamy zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie.