Dłuto stolarskie NAREX do połączeń na jaskółczy ogon
szt.Dłuta wykonane na wzór tradycyjnych japońskich narzędzi. Można je używać jak typowe dłuta płaskie, jednak dzięki trójkątnemu przekrojowi możliwe jest bardzo łatwe operowanie dłutem w narożnikach. Dłuta te idealnie nadają się do wykonywania połączeń na jaskółczy ogon.
Opis
Dłuta stolarskie NAREX w stylu japońskim - opis serii
Są to dłuta, które czeska firma wykonała na wzór tradycyjnych japońskich narzędzi. Zastosowano w nich typową dla firmy NAREX stal chromowo-manganową, bardzo cenioną przez użytkowników. Kształt dłuta, który nawiązuje do dłut stolarskich z kraju kwitnącej wiśni, pozwala na zastosowanie szczególnie przy wykonywaniu tzw. połączeń na jaskółczy ogon.
Dłuto do połączeń na jaskółczy ogon NAREX, zostało wysoko ocenione na stronie finewoodworking.com.
Zastosowanie dłut stolarskich NAREX do połączeń na jaskółczy ogon
- Do pracy zarówno w miękkim, jak i twardym drewnie
- Dłuto do średnio ciężkich prac stolarskich
- Można je używać jak typowe dłuta płaskie
- Dzięki trójkątnemu przekrojowi możliwe jest bardzo łatwe operowanie dłutem w narożnikach
- Dłuta te idealnie nadają się do wykonywania połączeń na jaskółczy ogon
- Narzędzia te powstały na wzór dłut japońskich, na spodniej stronie pojawia się nawet charakterystyczne zagłębienie zwane Ura, które doskonale redukuje tarcie i zwiększa efektywność pracy oraz ułatwia ostrzenie
Dla kogo te dłuta?
- Dla stolarza
Informacje techniczne
- Szczegółowe parametry tego produktu znajdziesz w zakładce Dane techniczne. ↑
- Dłuta NAREX nie są odporne na korozję. Do ich zabezpieczenia polecamy olej służący do konserwacji stali.
- Dłuta NAREX są wstępnie naostrzone przez producenta, jednak wymagającym użytkownikom zalecamy samodzielne przygotowanie narzędzi do pracy, np. wg wskazówek znajdujących się w dziale PORADY/dluta-stolarskie.
Polecamy
Dłuta stolarskie NAREX do połączeń na jaskółczy ogon dostępne są także w atrakcyjnych zestawach, które znajdziesz w dziale Dłuta stolarskie/zestawy
Dłuta stolarskie płaskie to jedne z najbardziej popularnych narzędzi w warsztacie stolarskim. W tej grupie możemy wyróżnić kilka typów, których zastosowanie czasami znacząco się różni:
Dłuto z fazowaniem bocznym (inaczej dziobak, dłubak) to najbardziej znany rodzaj dłuta stolarskiego. Takie fazowanie nadaje klindze lekkość, a zarazem powoduje, że jest ona delikatniejsza, przez co dłuto standardowo przeznaczone jest do typowych, niezbyt ciężkich prac stolarskich. Jednak kiedy występuje w wersji ciesielskiej, może być z powodzeniem stosowane do prac wymagających użycia znacznie większej siły.
Dłuto bez fazowania (inaczej rzezak) to dłuto o przekroju prostokątnym. Brak fazowania wzmacnia dłuto i pozwala na zastosowanie do cięższych prac stolarskich i ciesielskich. Jest stosowane do obróbki zgrubnej, oczyszczanie gniazd itp.
Dłuto z fazowaniem zbieżnym to dłuto zbliżone kształtem do klasycznego dłuta z fazowaniem bocznym, w tym jednak wypadku faza boczna schodzi do samego dołu i jest poprowadzona zbieżnie, przez co dłuto może być stosowane w trudno dostępnych miejscach, np. narożnikach. Doskonale sprawdza się także przy wykonywaniu połączeń na wczepy (np. jaskółczy ogon).
Dane techniczne
rodzaj stali | chromowo-manganowa (stopowa) |
twardość stali | 59 HRc |
rękojeść | buk, bejcowana |
długość części roboczej | 60 mm |
długość całkowita | 268 mm |
metalowy pierścień | na wszystkich rękojeściach dłut tej serii |
icon_gwarancja-10_lat | tak |
Kraj pochodzenia | Czechy |
Weryfikujemy, które opinie pochodzą od Klientów, którzy kupili dany produkt. Opinie pochodzą tylko od zalogowanych użytkowników. Po zatwierdzeniu wyświetlamy zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie.
Marcin
Kupiłem sobie dwa - 6mm oraz 19mm. Dłuta są solidne, masywne, ciężka klinga i duży uchwyt. Myślę, że dadzą radę nawet przy cięższych pracach stolarskich z pobijaniem. Śmiało można dłutować w poprzek włókien. Jest tylko jeden dosyć istotny mankament.. Moim zdaniem inżynierowie z Narexa źle zaprojektowali fazowanie zbieżne ostrza. Jeżeli dłuto jest dedykowane do jaskółek to boczne płaszczyzny powinny schodzić się idealnie z płaszczyzną spodnią dłuta tworząc wspólną krawędź i ostry kąt. Natomiast tutaj te płaszczyzny nie tworzą wspólnej krawędzi, ale dzieli je nieco ponad milimetrowa faza boczna.. Dokładnie taka sama jak w dłutach z serii Narex premium. Już w dłutach Narexa serii Richter było duuużo lepiej - prawie idealnie. Mankament ten sprawia, że praktycznie funkcjonalność tych specjalnych, jaskółkowych dłut jest moim zdaniem identyczna jak dłut Narex Premium. Więc trójkątny kształt przekrój i wgłębienie Ura w stylu japońskim nic nie wnosi do precyzji pracy.. Szkoda, bo idea tych dłut była dosyć ciekawa, ale moim zdaniem poległa na szczegółach w produkcji..