Kamień naturalny BELGIJSKI yellow, nieregularny, granulacja 6000-8000

Cena od: 50,00 zł 50.00
dodaj do przechowalni

Bardzo mała wyjątkowa osełka, tzw. Coticule, o wysokiej granulacji do polerowania niewielkich narzędzi. Wyjątkowo uniwersalna gdyż współpracuje z każdym rodzajem stali, nawet stalą nierdzewną czy HSS. 

ilość szt.
Zyskujesz 1 pkt [?]

Opis

Wybór optymalnej osełki nie jest prostym rozwiązaniem. Każdorazowo należy odpowiedzieć sobie na szereg pytań dotyczących m.in. naszych umiejętności, oczekiwań, przeznaczenia, a także kosztów. Jeśli jednak mowa o kosztach, to warto wiedzieć, że często droższa osełka będzie bardziej efektywna. Tym samym na początku zapłacimy więcej, jednak później wielokrotnie zyskamy cenny czas podczas ostrzenia.

Więcej informacji, m.in. na temat optymalnego doboru osełki, można znaleźć w broszurach technicznych i filmach instruktażowych zamieszczonych w dziale PORADY/ostrzenie.


 

Kamienie belgijskie żółte  - opis serii

Kamienie belgijskie, tzw. Yellow Belgischer Brocken,  powstały około 480 milionów lat temu w Ardenach z wulkanicznego popiołu, a jego złoża są obecnie prawie wyczerpane. Zawierają w swojej strukturze jednorodnie rozmieszczone kwarcyty, które spełniają funkcję ścierną. Kwarcyty podczas ostrzenia uwalniają się i wraz z wodą oraz drobinkami ścieranego metalu tworzą swego rodzaju pastę polerską. Za ich pomocą można ostrzyć, a w sumie polerować, każdy rodzaj stali, nawet stale bardzo twarde jak HSS.

Kamienie belgijskie są bardziej miękkie niż Arkansas i z tego względu pozwalają na szybszy proces ostrzenia, jednak ze względu na podobną granulację i właściwości zastosowanie tych dwóch kamieni jest zbliżone. 
Odmiana żółta kamienia belgijskiego jest bardziej miękka niż niebieska, przez co kamień ten ostrzy szybciej, jest jednak jednocześnie odrobinę mniej trwały.  

 

Do czego ten kamień?

 • Ze względu na granulację: do usuwania gratu i polerowania.
 • Ze względu na materiał ścierny: do wszystkich rodzajów stali, w tym nierdzewnej i HSS.
 • Ze względu na wielkość/kształt: bardzo mały kamień do polerowania niewielkich narzędzi, takich jak np. dłuta i noże snycerskie.

 

Poziom jakości wg DLUTA.PL  

 

Informacje techniczne

 • Szczegółowe parametry tego produktu znajdziesz w zakładce Dane techniczne. 
 • Aby porównać dane techniczne kilku produktów użyj zielonego przycisku Porównaj. 

 • Jest to tzw. Yellow Belgischer Brocken lub Coticule, który jest podklejony ciemną warstwą łupka, który służy wyłącznie do stabilizacji właściwego kamienia.
 • Jest to kamień wyjątkowy gdyż może być używany jakby posiadał różne granulacje. Jego agresywność można regulować poprzez zmianę nacisku podczas ostrzenia, a także poprzez różną ilość wody. Im większy nacisk i mniejsza ilość wody, tym kamień bardziej agresywny. Przy minimalnym nacisku i maksymalnej ilości wody można osiągnąć efekty porównywalne z polerowaniem na japońskich kamieniach o ziarnistości nawet do 16 000.
 • Poszczególne egzemplarze kamieni naturalnych mogą różnić się odcieniem, mogą posiadać żyły i skazy, które jednak nie mają wpływu na jakość kamieni.
 • Jeśli kamień chcemy przechowywać w szczelnym pojemniku, należy go przed zamknięciem dokładnie osuszyć.
 • Kamień należy chronić przed mrozem.

 

Sposób użycia:

 • Kamień przed użyciem wystarczy spryskać wodą
 • Podczas ostrzenia kamień powinien znajdować się zawsze na płaskiej i antypoślizgowej powierzchni np. Podkładce antypoślizgowej.
 • Ponieważ podczas ostrzenia kamień ulega deformacji, dlatego należy go w miarę możliwości obracać. Pozwoli to uniknąć znacznego ubytku materiału tylko w jednym miejscu i wydłuży żywotność kamienia. Dodatkowo spowoduje, że ostrze zawsze będzie miało kontakt z optymalnie płaską powierzchnią, a co za tym idzie zwiększy efektywność ostrzenia.
 • Po użyciu kamień należy zregenerować tzn. wyrównać jego powierzchnię. Tylko całkowicie płaski kamień będzie efektywny, szczególnie podczas ostrzenia szerokich ostrzy. Do regeneracji tego kamienia można wykorzystać Osełkę diamentową DMT DiaSharp o granulacji 120 lub Płytę do regeneracji kamieni DMT DiaFlat.

Uwaga:

 • Poszczególne egzemplarze mogą różnić się kształtem - zdjęcie jest wyłącznie poglądowe.

 


 PORADY/ostrzenie  FILMYDLUTA/ostrzenie   


Dane techniczne

do jakiej stali każdego rodzaju (w tym HSS)
etap ostrzenia polerowanie
szybkość ostrzenia średnia
wymiary 25 cm2
materiał ścierny skała osadowa zawierająca kwarcyt
granulacja JIS (skala japońska) 6000-8000

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium