Dłuta stolarskie płaskie to podstawowe narzędzie każdego stolarza i majsterkowicza. Są to dłuta uniwersalne o wszechstronnym zastosowaniu. Występują również w wersji wzmocnionej, jako dłuta ciesielskie.
Typy dłut stolarskich płaskich
Wyróżniamy kilka podstawowych typów dłut stolarskich płaskich:
- Dłuto z fazowaniem bocznym, zwane dziobakiem, to najbardziej popularny typ, przeznaczony do niezbyt ciężkich prac stolarskich. W wersji ciesielskiej zyskuje na wytrzymałości, dzięki czemu może być stosowane do prac wymagających użycia większej siły.
- Dłuto bez fazowania, zwane rzezakiem, ma przekrój prostokątny, co powoduje, że dłuto jest masywniejsze, przez co może być stosowane do cięższych prac, np. obróbki zgrubnej, czy oczyszczania gniazd pod połączenia ciesielskie.
- Dłuto z fazowaniem zbieżnym to dość nietypowe narzędzie. Nawiązuje do dziobaka, zarówno kształtem jak i zastosowaniem. Jednak ze względu na charakterystyczne fazowanie doskonale sprawdzi się w narożnikach, czy przy wykonywaniu połączeń na wczepy.
Producent
rodzaj stali
twardość stali
rękojeść
Cena od
-
od
do
Pozostałe rodzaje dłut stolarskich
Oprócz dłut płaskich występują także dwie inne grupy dłut stolarskich:
- Dłuta stolarskie żłobaki – dłuta wklęsłe do wykonywania wyżłobień i otworów
- Dłuta stolarskie specjalne – dłuta do mniej typowych zastosowań, takie jak np. dłuta skośne.
Warto zaznaczyć, że obecnie w naszej ofercie dłuta żłobaki i dłuta specjalne pochodzą jedynie od producentów europejskich. Dłuta japońskie oferujemy wyłącznie w wersji podstawowej, czyli jako dłuta płaskie.