
Kamienie olejowe, pomimo coraz większej oferty kamieni wodnych, nadal cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Jednym z ich atutów jest fakt, że olej chroni jednocześnie ostrze przed rdzą.
Kamienie Arkansas - trwałe
Kamień Arkansas jest wydobywany w Górach Ouachita w Stanach Zjednoczonych. Posiada on bardzo drobne i gęsto ułożone ziarna, przez co jest wyjątkowo trwały. Doskonale nadaje się do ostrzenia np. dłut rzeźbiarskich, gdyż nie powstają na nim zbyt szybko wgłębienia. Dzięki temu nie trzeba go często regenerować, jak ma to miejsce np. w syntetycznych kamieniach wodnych. Ostrzenie na nim trwa dość długo, jednak ostrość narzędzia dzięki temu jest również bardziej trwała.
Kamienie Norton - popularne
Są to bardzo popularne kamienie syntetyczne, które wraz z kamieniami Arkansas stworzą idealny olejowy duet do ostrzenia większości narzędzi. Prędkość ostrzenia na kamieniach Norton jest wyższa niż w przypadku osełek Arkansas.

Kamień sztuczny NAREX, blok, granulacja ok 80/150

Mała dwustronna syntetyczna osełka do ostrzenia zgrubnego niewielkich narzędzi wykonanych ze stali węglowej (niestopowej), a także stali stopowej.
Kamień indyjski sztuczny NORTON, blok, granulacja 220

Długa i wąska syntetyczna osełka o niskiej granulacji do zgrubnego ostrzenia narzędzi wykonanych ze stali węglowej (niestopowej), a także stali stopowej. Można ją wykorzystać do regeneracji innych kamieni. Może współpracować tylko z wybranymi prowadnikami do ostrzenia.
Kamienie indyjskie są doskonałym dopełnieniem kamieni olejowych do polerowania Arkansas.
Osełki olejowe – jakie korzyści?
Kamienie Arkansas, potocznie zwane marmurkami, są bardzo dobrze znane w Polsce. Ostrzenie na tych olejowych osełkach ma długą tradycję i swoich zagorzałych fanów. Wiele osób wybiera to rozwiązanie twierdząc, że to właśnie długotrwały proces ostrzenia na Arkansasie gwarantuje, że ostrze długo się nie stępi. Dodatkowym atutem używania kamieni olejowych jest fakt, że olej nie powoduje korozji, a wręcz zabezpiecza ostrze przed rdzą.
Warto zaznaczyć, że jeżeli używamy kamień z olejem, nie należy już nigdy stosować go z wodą i odwrotnie.