Noże w ręcznej obróbce drewna traktowane są najczęściej jako narzędzia pomocnicze. Służą do różnych prac wykończeniowych, choć niekiedy wykorzystuje się je również do obróbki zgrubnej. Różnią się między sobą znacząco zarówno wielkością, jak kształtem, przez co ich zastosowanie bywa bardzo różnorodne.
Noże do obróbki drewna - zastosowanie
- Noże snycerskie - to małe nożyki wykorzystywane najczęściej do prac wykończeniowych przy ornamentach. Stosuje się je również do snycerki geometrycznej (tzw. chip carving).
- Noże rzeźbiarskie - większe noże wykorzystywane do strugania drewna (tzw. whittling). Dość często sięgają po nie artyści ludowi tworząc za ich pomocą figurki, zwierzęta itp., a także miłośnicy bushcraftu.
- Noże do łyżek - ich zagięte ostrze służy do pracy na powierzchniach mocno wklęsłych, doskonale sprawdzą się do drążenia np. drewnianych łyżek, kubków, mis itp.
- Noże bez rękojeści - te noże znajdują zastosowanie zarówno w pracach rzeźbiarskich, jak i przy trasowaniu czy intarsji.
Producent
Cena od
-
od
do
Nóż snycerski PFEIL, kształt 10
PFEIL to szwajcarski producent wysokiej klasy narzędzi.
Kształt nr 10 to niezbyt duży nóż szczególnie polecany do chip carvingu. Doskonale sprawdzi się również do robienia ozdobnych nacięć (indentacji).
Nóż snycerski PFEIL, kształt 16
PFEIL to szwajcarski producent wysokiej klasy narzędzi.
Kształt nr 16 to nóż polecany do chip carvingu.
Oleje do konserwacji stali
Narzędzia do obróbki drewna, w tym noże, wykonywane są najczęściej z gatunków stali, które nie są odporne na wilgoć. Podczas pracy ze świeżym i mokrym drewnem może na powierzchni ostrza pojawić się rdza. Ale narzędzia te bywają narażone na wilgoć nie tylko podczas używania. Również niewłaściwe przechowywanie może narazić powierzchnię stali na korozję. Kolejnym momentem, w którym ostrze ma kontakt z wilgocią, to moment ostrzenia, jeśli np. używamy kamieni lub ostrzarek wodnych. Dlatego też ostrza narzędzi należy koniecznie regularnie pokrywać cienką warstwą odpowiedniego oleju służącego do konserwacji stali.