Piła ramowa, przez wielu traktowana jak relikt minionej epoki, nadal znajduje uznanie u wykwalifikowanych stolarzy. Jej zastosowanie może być bardzo różne, w zależności od wielkości, jak i zastosowanego brzeszczotu.
Czym zatem różni się taka piła ramowa od typowych pił?
- Ten rodzaj piły na pewno najlepiej sprawdzi się przy wykonywaniu projektów wielkogabarytowych. Żadna inna piła nie jest w stanie zaproponować nam brzeszczotu o długości od 400 do 700 cm!
- Specyfika tej piły pozawala ciąć duże i grube elementy z wyjątkową precyzją, dlatego też polecana jest m.in. do wykonywania dużych połączeń np. na czop, czy jaskółczy ogon.
- Jednocześnie brzeszczot piły jest dużo węższy niż w tradycyjnej pile, przez co cięcie może być szybsze i bardziej agresywne.
- Specyficzne naprężenie brzeszczotu zapewnia jego sztywność, przez co nie gnie się i nie zacina w materiale.
- Brzeszczot typu "Jig" pozwala na łatwe cięcie po krzywej, nawet w przypadku sporych elementów.
Nabycie umiejętności cięcia piłą ramową wymaga może nieco więcej czasu, ale korzyści jak widać mogą być znaczące.
Piła japońska ramowa Classic, 400 mm - do cięcia po krzywej
Mała lekka piła ramowa z cienkim brzeszczotem o długości 400 mm służącym do cięcia po krzywej. Blisko rozstawione zęby (odstęp 1,8 mm) zapewniają gładkie i precyzyjne cięcie.
Brzeszczot do piły ramowej Jig, 400 mm - do cięcia po krzywej
Zapasowy japoński brzeszczot do małej piły ramowej Classic 400, do cięcia po krzywej litego suchego drewna. Blisko rozstawione zęby (odstęp 1,8 mm) zapewniają gładkie i precyzyjne cięcie.