Promocje
Łopatka "Serce" DeWIT - promocja
Łopatka "Serce" DeWIT - promocja
59,00 zł 47,20 zł
Łopatka „Tulipan” X-treme DeWIT - promocja
Łopatka „Tulipan” X-treme DeWIT - promocja
106,00 zł 84,80 zł

Cyklina nastawna - strug nr 112 KUNZ

ilość szt.
Zyskujesz 15 pkt [?]

Opis

Cykliny (zwane gładzicami) przez całe wieki były używane zamiast papieru ściennego, jednak warto podkreślić, że ich użycie gwarantuje nam zdecydowanie gładszą powierzchnię drewna niż użycie papieru ściernego. Dzieje się tak ponieważ cyklina skrawa powierzchnię drewna i przez to ja wyrównuje, natomiast przy szlifowaniu papierem ściernym następuje rozwarstwienie włókien, które podczas wykończenia drewna (np. woskowania) ponownie się podnoszą i powierzchnia wymaga kolejnego szlifowania. Cyklina natomiast pozwala uzyskać perfekcyjnie wykończoną powierzchnię drewna, która nie wymaga już żadnych dodatkowych zabiegów.

Dzięki specyfice pracy cykliną, można nią pracować na materiale trudnym do obróbki za pomocą innych narzędzi np. strugów. Cyklina doskonale poradzi sobie z drewnem o nieregularnym usłojeniu, czy pełnym zawojów lub sęków.

Należy zaznaczyć, że odpowiednio przygotowana cyklina skrawa powierzchnię drewna, a nie skrobie. Dzięki temu powstaje  minimalny wiór, a praca pozbawiona jest uciążliwego pyłu.

Kluczem do sukcesu jest jednak odpowiednie przygotowanie cykliny do pracy, o czym mówi poniżej prezentowany film instruktażowy, a także umieszczona pod pod tekstem obszerna ulotka poradnikowa, z której można dowiedzieć się zarówno o ostrzeniu, jak i specyfice pracy cyklinami.


 

Cyklina nastawna KUNZ No. 112 - opis produktu

Jest to narzędzie wzorowane na modelu Stanley No. 112 Cabinet scraper plane. W tym narzędziu połączono zalety cykliny prostokątnej z masywnością i stabilnością jaką daje żeliwna obudowa struga, a także z możliwością regulacji nachylenia. Pozwala to na wykorzystanie charakterystycznego dla cykliny rąbka tnącego z jeszcze większą precyzją, a jednocześnie siłą. W tym przypadku użytkownik nie musi się skupiać na kontrolowaniu głębokości ugięcia, czy też kącie pracy cykliny ponieważ te ustawienia są ustawiane przed rozpoczęciem pracy.

Dodatkową korzyścią jaką daje nam użycie tego narzędzia zamiast klasycznej prostokątnej cykliny jest efekt polerowania drewna poprzez masywną żeliwną stopę.

Oprócz zwykłego noża, dostępny jest także nóż ząbkowany, który stosuje się do pracy wstępnej na bardzo trudnym drewnie, przed użyciem noża klasycznego. Nóż ząbkowany może zostać także wykorzystany do przygotowania powierzchni przed nałożenie kleju pod fornir.

Nóż tego narzędzia (będący właściwie niewielką cykliną o grubości 1,5 mm), nie jest gotowy do pracy. Należy go przygotować zgodnie z instrukcjami umieszczonymi poniżej, w części Pliki do pobrania. Jednak w tym przypadku przygotowujemy krawędź roboczą pod kątem 45°, a następnie wykonujemy na niej charakterystyczny rąbek.

 

Do czego ta cyklina?

 • Najbardziej efektywna na twardych gatunkach drewna
 • Do wygładzania i wykańczania powierzchni drewna
 • Szczególnie polecana do wykańczania drewna o trudnym usłojeniu
 • Do wyrównywania powierzchni płaskich (po lub zamiast pracy strugiem)
 • Do usuwania nawarstwień (farb, lakierów)
 • Do przygotowania powierzchni pod klej podczas fornirowania (nóż ząbkowany)

 

Dla kogo ta cyklina?

 • Dla lutnika
 • Dla majsterkowicza
 • Dla renowatora
 • Dla stolarza

 

Poziom jakości DLUTA.PL Dla niezbyt wymagającego użytkownika      

 

Informacje techniczne

 • Przygotowanie stopy: metalowa stopa (część nie pokryta farbą) powinna być jak najbardziej płaska, dlatego może być konieczne przeszlifowanie jej przed pierwszym użyciem. Niekiedy wystarczy drobny pilnik aby usunąć pewne nierówności czy naddatki farby. W niektórych jednak przypadkach konieczne jest wypoziomowanie stopy np. na miałkim papierze ściernym.

 • Przygotowanie noża: nóż tego narzędzia (będący właściwie niewielką cykliną o grubości 1,5 mm), nie jest gotowy do pracy. Należy go przygotować zgodnie z instrukcjami umieszczonymi poniżej (identycznie jak w przypadku Cykliny nastawnej - ośnika No. 80). Jednak w tym przypadku wyprowadzamy krawędź roboczą pod kątem 45°, a następnie wykonujemy rąbek. Do przygotowania krawędzi pod kątem 45° idealnie nadaje się Przyrząd do zrównywania krawędzi cyklin VERITAS. Nóż możemy ostrzyć na dwóch krawędziach, wtedy po zużyciu jednego ostrza odwrócimy nóż i będziemy mogli nadal pracować za pomocą drugiego.

 • Montaż noża: strug ustawiamy na równej drewnianej powierzchni i wkładamy przygotowany nóż fazą skierowaną w kierunku tylnej rękojeści. Noża nie wysuwamy, wystarczy, że dotknie stołu. Dwie tylne śruby na korpusie służą do unieruchomienia noża. Następnie za pomocą dużego pokrętła z przodu możemy regulować ugięcie cykliny - im bardziej dokręcimy, tym grubszy wiór otrzymamy.

 • Użycie cykliny: chwytamy oburącz metalowy korpus, kciuki umieszczamy po obu stronach pokrętła, a następnie popychamy cyklinę od siebie. W ten sposób należy wykonywać serię długich pociągnięć.

 


 Dajemy Ci 5 lat gwarancji na narzędzia ręczne!  Instrukcje     Dane techniczne

korpus wielowarstwowe żeliwo, pokryte powłoką epoksydową
waga korpusu 1,5 kg
długość korpusu 210 mm
nóż stal 45-50 HRc
szerokość noża 70 mm
grubość noża 1,5 mm

Uzupełnij o...

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium