Promocje

Strug o niskim kącie nr 164 LIE-NIELSEN

Cena od: 1 646,00 zł 1646.00
dodaj do przechowalni
ilość szt.
Zyskujesz 54 pkt [?]

Opis

Strugi płaszczyznowe to podstawowe strugi służące do wygładzania powierzchni. To wszechstronne narzędzia skrawające z regulacją głębokości cięcia. Do grupy tej zaliczamy: zdzieraki, strugi uniwersalne, spustniki, gładziki. Strugi te najczęściej wykonane są z metalu. Wyposażone są w nóż z fazą do dołu, ustawiony zazwyczaj pod kątem 45°, jak również łamacz wiórów (odchylak), który umożliwia struganie w różnych kierunkach bez ryzyka powstania zadziorów.
Oto sekwencja strugów płaszczyznowych, która jest optymalna do precyzyjnego zwymiarowania obrabianego elementu (numeracja nie jest odzwierciedleniem kolejności etapów obróbki!). Stosowanie wszystkich poniższych rodzajów nie jest konieczne, ale gwarantuje szybszą i efektywniejszą pracę, dokładniejsze wykończenie powierzchni oraz większy komfort pracy.

1. zdzierak - (ang. scrub plane) – strug do obróbki wstępnej materiału
2. spustnik - (ang. jointer plane) – strug do ostatecznego wyrównania powierzchni
3. gładzik - (ang. smoothing plane) – strug do precyzyjnego wygładzenia powierzchni

strug uniwersalny - (ang. Jack plane, No. 5) – strug o wszechstronnym zastosowaniu, który po odpowiedniej regulacji może pełnić funkcję spustnika i gładzika, rzadko jednak pozwoli na osiągnięcia tak idealnych efektów, jak w przypadku stosowania tych dwóch wyspecjalizowanych strugów.


 

Strugi LIE-NIELSEN - opis produktów

Lie-Nielsen to strugi uznawane przez wielu za  najlepsze na świecie, charakteryzujące się ekstremalną precyzją wykonania, dzięki czemu są gotowe do użycia bez dodatkowego nakładu pracy. Korpus wykonano z żeliwa sferoidalnego, odpornego na największe obciążenia. Stop został poddany wyżarzaniu odprężającemu, czyli usunięciu naprężeń odlewniczych. Dzięki temu stopa jest idealnie płaska, z dokładnością do 0,0015", niezależnie od długości struga. Ostrze jest dwukrotnie hartowane i poddane obróbce kriogenicznej, dzięki czemu struktura noża jest jednolita i wyraźnie mocniejsza. Specyficzna obróbka cieplna, której poddawane są noże, gwarantuje utrzymanie ostrości przez długi czas. Po obróbce cieplnej obydwie strony noża jak i ostrze są polerowane, dając gładką, płaską powierzchnię.

 

Do czego ten strug?

 • Przy standardowej fazie noża 25° służy przede wszystkim do pracy w miękkim drewnie oraz do ścinania drewna na krawędziach pod kątem 90°.
 • Po zmianie kąta na wyższy będzie efektywniej skrawał twardsze gatunki na płaszczyźnie.
 • Do obróbki wstępnej materiału.
 • Do wykańczania powierzchni.

 

Dla kogo ten strug?

 • Dla majsterkowicza
 • Dla stolarza

 

Poziom jakości DLUTA.PL

 

Informacje techniczne

 • Strugi o niskim kącie nachylenia noża to proste, nieskomplikowane narzędzia zarówno do zgrubnej obróbki jak i wykańczania powierzchni.
 • Wyposażone są w grubsze ostrze bez łamacza wiórów, dzięki czemu regulacja jest prostsza i szybsza. Grubszy nóż jest również odporny na największe obciążenia, co gwarantuje czyste i precyzyjne cięcie.
 • Nie posiadają typowej żaby. Podpora noża i korpus wykonane są z jednego elementu, co gwarantuje większą wytrzymałość.
 • Strugi posiadają prostą regulację szerokości szczeliny.
 • Płynna regulacja głębokości cięcia opartą na konstrukcji Bailey pozwala na zmianę głębokości skrawania również podczas pracy.
 • Nóż o fazie 25°, ustawiony pod kątem 12°, daje w efekcie kąt cięcia 37°. Taki kąt zalecany jest przede wszystkim do pracy w miękkich gatunkach oraz obróbki w poprzek włókien drewna, to znaczy do ścinania drewna pod kątem prostym. W tym wypadku struganie na płaszczyźnie możliwe jest tylko przy niewielkiej szczelinie. W przeciwnym razie powstaje niebezpieczeństwo wyrywania włókien.  
 • Ogromną zaletą strugów o niskim kącie jest możliwość wpływania na kąt cięcia. Wystarczy zmienić fazę noża na 33°, aby osiągnąć kąt skrawania 45°, typowy do obróbki na płaszczyźnie. Zmiana fazy powyżej 38° spowoduje, że uzyskany kąt cięcia 50° lub więcej pozwoli na obróbkę twardego, trudnego drewna, jak też drewna o nieregularnym usłojeniu. Oznacza to, że jeden strug low-angle z trzema nożami o różnej fazie zapewni całkowitą swobodę pracy, co jest niemożliwe w przypadku pozostałych typów strugów.
 • Strug został wyposażony w nakładkę dociskającą z brązu, pozostałe elementy wykonano mosiądzu i stali nierdzewnej, co gwarantuje wygodną obsługę i doskonałe rezultaty.
 • Pełna nazwa wg producenta brzmi: No. 164 Low Angle Smooth Plane.
 • Strugi LIE-NIELSEN są po wyjęciu z pudełka gotowe do pracy, to znaczy że ich stopa jest idealnie gładka, a nóż naostrzony. Wymagane jest jedynie zamontowanie noża i odpowiednia regulacja głębokości skrawania.
 • Więcej informacji na temat strugów, ich konserwacji, a także tego konkretnego modelu znajduje się w poniższych filmach, a także w ulotkach zamieszczonych poniżej, w części Pliki do pobrania. 

 


Dajemy Ci 5 lat gwarancji na narzędzia ręczne!  Instrukcje        


 


Dane techniczne

korpus żeliwo sferoidalne
długość stopy 241 mm
waga 1,7 kg
nóż stal A2, 60-62 HRc
faza noża 25°
kąt ustawienia noża 12°
kąt skrawania 37° (możliwość zmiany na wyższy)
odchylak nie
grubość noża 4,7 mm
szerokość noża 51 mm
rękojeść drewno czereśni
ZAKRESY ________________________________________
szerokość ostrza 50 - 59 mm
długość 200 - 299 mm

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium