Polerowanie to końcowy etap pracy z ostrzem. W tym procesie nie usuwamy już stali, a jedynie polerujemy jej powierzchnię, usuwając mikro-zarysowania powstałe wcześniej. To właśnie na tym etapie możemy przekonać się jakie są możliwości ostrzonej stali. Mamy tutaj do wykorzystania wiele różnych metod, m.in.: drobnoziarniste kamienie o granulacji powyżej 8 000, polerki ręczne, czy tarcze polerskie.
Polerki skórzane - polerowanie ręczne
To tradycyjna metoda, która daje nam największą kontrolę nad ostrzem. Kawałki skóry naklejane są najczęściej na drewnianą deseczkę. Skóra służy do ostatecznego wykańczania ostrza, stosowana jest czasami nawet po użyciu osełek o granulacji powyżej 8 000, może jednak z dużym powodzeniem zostać użyta zamiast takiego kamienia.
Tarcze filcowe – polerowanie mechaniczne
Mogą być montowane zarówno na szlifierce stołowej, jak i wiertarce, dzięki czemu proces trwa zdecydowanie krócej, a dodatkową korzyścią jest fakt, że można za ich pomocą wypolerować nie tylko krawędź tnącą, a np. całą metalową część dłuta.
Producent
Cena od
-
od
do
Zestaw do utrzymania ostrości i konserwacji narzędzi DLUTA.PL
Zestaw polerka skórzana (strop) + pasta + olej do usuwania mikro-zadziorów (tzw. gratu), wygładzania ostrza, podtrzymywania ostrości oraz zabezpieczenia ostrza przed rdzą. Świetnie sprawdzi się w przypadku dłut, noży strugów, noży do drewna, a także innych precyzyjnych narzędzi.
Zestaw do polerowania narzędzi
Zestaw polerka skórzana (strop) + pasta do usuwania mikro-zadziorów (tzw. gratu), wygładzania ostrza, a także podtrzymywania ostrości.
Świetnie sprawdzi się do polerowania dłut, noży strugów, noży do drewna, noży kuchennych, a także innych precyzyjnych narzędzi.
Zestaw do polerowania narzędzi Basic
Zestaw skóra + pasta do usuwania mikro-zadziorów (tzw. gratu), wygładzania ostrza, a także podtrzymywania ostrości.
Świetnie sprawdzi się do polerowania niewielkich dłut, noży oraz wewnętrznej strony dłut profilowych.
Polerka skórzana DLUTA.PL, mała, dwustronna (strop skórzany)
Wąska polerka do usuwania mikro-zadziorów (tzw. gratu), wygładzania ostrza, a także podtrzymywania ostrości.
Świetnie sprawdzi się do polerowania noży oraz niewielkich dłut.
Polerka skórzana DLUTA.PL, duża, dwustronna (strop skórzany)
Duża polerka do usuwania mikro-zadziorów (tzw. gratu), wygładzania ostrza, a także podtrzymywania ostrości.
Świetnie sprawdzi się do polerowania nawet bardzo szerokich dłut czy noży struga.
Polerka skórzana z rękojeścią, dwustronna
Średniej wielkości polerka do usuwania mikro-zadziorów (tzw. gratu), wygładzania ostrza, a także podtrzymywania ostrości.
Świetnie sprawdzi się do polerowania nawet bardzo szerokich dłut czy noży struga.
Tego typu tradycyjne polerki (inna nazwa to osełka fryzjerska lub tzw. wiosełko) doskonale sprawdzą się do polerowania ostrzy wszystkich ręcznych narzędzi stolarskich czy rzeźbiarskich.
Tarcza polerska filcowa - delikatny filc
Tarcza ze stosunkowo miękkiego filcu do mechanicznego polerowania stali. Wymaga nawiercenia otworu.
Tarcza polerska filcowa - delikatny filc - soczewka
Tarcza ze stosunkowo miękkiego filcu do mechanicznego polerowania stali. Wymaga nawiercenia otworu. Wersja w kształcie soczewki doskonale sprawdzi się do polerowania niewielkich dłut profilowych.
Tarcza polerska filcowa - twardy filc
Tarcza z bardzo twardego filcu do mechanicznego polerowania stali.
Tarcza polerska filcowa - średnio twardy filc -zaokrąglona krawędź
Tarcza ze średnio twardego filcu do mechanicznego polerowania stali. Wersja zaokrąglona doskonale sprawdzi się w przypadku szerszych dłut półokrągłych.
Tarcza polerska filcowa - średnio twardy filc
Tarcza ze średnio twardego filcu do mechanicznego polerowania stali.
Tarcza polerska sizalowa
Tarcza z sizalu, do mechanicznego polerowania stali, używana na ostatnim etapie polerowania.
Tarcza polerska z tkaniny
- Tarcza z tkaniny, do mechanicznego polerowania stali, używana na ostatnim etapie polerowania.
Pasta polerska LUXOR czerwona - 6,5 µ
Wysokiej klasy pasta w bloku, która jest wykorzystywana podczas polerowania stali z wykorzystaniem np. krążków filcowych lub skóry. Dzięki dużej zawartości materiału ściernego, pozwala na bardzo szybkie polerowanie. Jest też mniej brudząca niż tańsze odpowiedniki.
Odpowiednia do obróbki wstępnej i usuwania widocznych rys.
Pasta polerska LUXOR zielona - 3 µ
Wysokiej klasy pasta w bloku, która jest wykorzystywana podczas polerowania stali z wykorzystaniem np. krążków filcowych lub skóry. Dzięki dużej zawartości materiału ściernego, pozwala na bardzo szybkie polerowanie. Jest też mniej brudząca niż tańsze odpowiedniki.
Odpowiednia do właściwego polerowania.
Pasta polerska LUXOR biała - 0,3 µ
Wysokiej klasy pasta w bloku, która jest wykorzystywana podczas polerowania stali z wykorzystaniem np. krążków filcowych lub skóry. Dzięki dużej zawartości materiału ściernego, pozwala na bardzo szybkie polerowanie. Jest też mniej brudząca niż tańsze odpowiedniki.
Odpowiednia do ostatecznego etapu polerowania.
Zestaw 3 past polerskich LUXOR - 6,5 | 3 | 0,3 µ
Zestaw trzech past polerskich Luxor to kompleksowe rozwiązanie do polerowania i wykańczania ostrzy na pasku skórzanym lub na krążku filcowym. Dzięki różnym granulacjom, pasty doskonale sprawdzą się na różnych etapach polerowania - od obróbki wstępnej i usuwania widocznych rys, przez polerowanie właściwe, do ostatecznego etapu polerowania nadającego powierzchni głęboki połysk.
Pasta polerska GUNDEL-PUTZ - 1 µ
Wysokiej klasy pasta w tubce, która jest wykorzystywana podczas polerowania stali z wykorzystaniem np. krążków filcowych lub skóry. Pozwala polerować wszystkie błyszczące rodzaje metalu. Dzięki bardzo drobnym ziarnom materiału ściernego, pozwala na bardzo precyzyjne polerowanie.
Stalowa płytka do polerowania
Idealnie płaska płytka stalowa do wykorzystania z pastami i proszkami polerskimi. Służy do polerowania tylnej strony dłut płaskich i noży struga.
Pasty i proszek - niezbędny dodatek
Pasty polerskie stosuje są wraz z tarczami filcowymi oraz na kawałkach naturalnej skóry. Pasty występują w różnych granulacjach, a te najbardziej drobnoziarniste pozwalają osiągnąć niebywałą wręcz ostrość krawędzi tnącej. Proszek polerski, popularny szczególnie w Japonii, pozwala osiągnąć podobne rezultaty.
Ostrzenie narzędzi ręcznych do drewna
Ostrzenie to bardzo istotny element pracy rzemieślnika pracującego narzędziami ręcznymi. Tylko ostre narzędzie jest efektywne, zapewnia komfort i bezpieczeństwo pracy (oczywiście pod warunkiem przestrzegania zasad BHP). Warto regularnie ostrzyć narzędzia, przykładając się do tego na każdym jego etapie. Zanim jednak przystąpisz do ostrzenia, zastanów się jakich osełek potrzebujesz. Czy wybierzesz najbardziej popularne syntetyczne kamienie wodne, czy może najbardziej optymalne osełki diamentowe? Pamiętaj też o odpowiednich akcesoriach do ostrzenia.