Co to jest cyklina i do czego służy?
W wielu krajach cyklina to bardzo poważane narzędzie. Jednak w Polsce utarło się ją traktować na równi z banalnym skrobakiem. Najczęściej jest kupowana, aby zeskrobać farbę ze starych mebli. Co więcej, rzadko kto wie, jak jej poprawnie używać, nie wspominając już o ostrzeniu, którego tajniki znane są tylko nielicznym.
Wiedza na temat cyklin dostępna w języku polskim jest powierzchowna, a czasami wręcz błędna. Stąd też pomysł na ten artykuł, w którym krótko i zwięźle postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania, które słyszymy od naszych klientów. Wszystkie prezentowane poniżej wiadomości pochodzą z zaufanych źródeł, a dodatkowo zostały uzupełnione dziesiątkami godzin praktyki w naszym warsztacie.
W innym wpisie pt. Cykliny do drewna - technika ostrzenia, znajdziesz szczegółowe informacje dot. ostrzenia cyklin, poznasz technikę ostrzenia, a także dowiesz się, co wpływa na ostrość tych narzędzi.
Czy cyklina to skrobak?
Nie, cyklina to nie jest skrobak. Może trudno to na pierwszy rzut oka zauważyć, ale cyklina to bardziej zaawansowane narzędzie niż skrobak.
Cyklina tym różni się od skrobaka, że na jej krawędzi tworzymy specjalny rąbek, który jest specyficznym ostrzem. Za jego pomocą cyklina skrawa, a nie skrobie!
Dzięki temu, że posiada ostrze, może służyć do skrawania ekstremalnie cienkich warstw drewna, a tym samym można ją wykorzystywać do bardzo precyzyjnego wygładzania jego powierzchni. Cyklina lepiej niż strug poradzi sobie z trudnym drewnem, pozostawiając powierzchnię idealnie gładką. Takich efektów nie osiągniemy nawet za pomocą materiałów ściernych. To właśnie dlatego cyklina to ulubione narzędzie lutników, czy twórców najwyższej jakości mebli.
Nic jednak nie stoi jednak na przeszkodzie, aby potraktować cyklinę jak trywialny skrobak. Wywiąże się ona z tego zadania wzorowo, szczególnie jeśli ją poprawnie zaostrzymy. Natomiast już żaden skrobak nigdy nie zastąpi cykliny!
Dlaczego warto używać ręcznej cykliny?
Jest kilka ważnych zalet, które przemawiają na korzyść ręcznej cykliny. Oto dlaczego warto skorzystać z cykliny, a nie szlifierki, papieru ściernego, czy rozpuszczalników:
- Cyklina jest bardzo uniwersalna, bo możemy nią zarówno zeskrobać stary klej, usunąć farbę, wyrównać powierzchnię, jak i wygładzić wierzchnią warstwę drewna.
- Porównując z papierem ściernym, cyklina nie tworzy pyłu. Podczas skrawania drewna powstają cieniuteńkie wióry, więc możesz jej używać dosłownie wszędzie tam, gdzie niewskazane jest zapylenie. I to bez maski!
- Cyklina starannie przycina włókna drewna, a nie rozrywa ich, jak robi to papier ścierny, dlatego efekt wykończenia drewna jest dużo lepszy.
- Jeśli zestawić ją ze szlifierką, to praca gładzicą jest niesamowicie cicha. Słychać tylko strugane drewno.
- Cyklina nie wymaga prądu, więc jesteś zupełnie niezależny od kabli i akumulatorów.
- Cyklina jest długowieczna i tania. Wymaga co prawda kilku akcesoriów do ostrzenia, ale są one na tyle uniwersalne, że wykorzystasz je też do innych celów.
Jakie są rodzaje cyklin?
Podstawowym kryterium wyboru cyklin jest ich kształt, a w sumie bardziej kształt konkretnych krawędzi. Cyklina może posiadać krawędź prostą, wklęsłą lub wypukłą. Te dwie ostatnie mogą się różnić stopniem krzywizny. Dlatego też wybierając cyklinę, zacznij od zdefiniowania, na jakich powierzchniach będziesz nią pracować:
- Cyklina prostokątna – podstawowa cyklina, służy głównie do pracy na płaskiej powierzchni drewna (np. na blatach stołów). W przypadku usuwania starych powłok sprawdzi się też na powierzchniach wypukłych (tralki, nogi krzeseł).
- Cyklina wklęsła/wypukła – wyposażona w dwie krótkie krawędzie o sporej krzywiźnie, służące do pracy na wypukłych i wklęsłych powierzchniach drewna (np. na poręczach schodów, tralkach, nogach krzeseł i stołów). Dwie pozostałe krawędzie są proste i można je wykorzystać do powierzchni płaskich. Jednak ze względu na konieczność uginania cykliny podczas pracy, jej zakrzywione krawędzie będą to znacząco utrudniać.
- Cyklina „beczka” – posiada dwie długie wypukłe krawędzie, każda o innym promieniu tej krzywizny. Doskonale sprawdzi się do dużych powierzchni wklęsłych, takich jak np. siedziska krzeseł, czy rzeźbione misy.
- Cyklina „łabędzia szyja”, zwana także „gęsią szyją” lub cykliną francuską – nawiązuje swoim kształtem do tzw. krzywika francuskiego, czyli szablonu do kreślenia linii krzywych. Cyklina ta, dzięki kombinacji wielu krzywych wypukłych i wklęsłych, doskonale sprawdza się w pracach na różnych profilowanych powierzchniach. Można ją stosować np. przy detalach snycerskich, czy do oczyszczania wnętrza rzeźbionych łyżek.
Na rynku dostępne są także niekiedy cykliny o jeszcze innych kształtach, jednak zawsze będzie to kombinacja krawędzi prostych, wklęsłych i wypukłych.
Drugim kryterium wyboru jest wielkość cykliny, który również zależy od potrzeb. Klasyczne cykliny posiadają wielkość ok. 150x50 - 65 mm. Do bardziej precyzyjnych prac stosuje się mniejsze cykliny, np. Zestaw cyklin szwedzkich, czy Zestaw cyklin mini.
Jakie znaczenie ma grubość cykliny?
Tutaj zasada jest prosta: im grubsza cyklina, tym bardziej agresywne działanie. Stąd też, do wygładzania stosuje się cykliny o grubości do 0,6 mm, a do prac zgrubnych powyżej 0,6 mm.
Na rynku dostępne są cykliny o grubości od 0,2 mm do 1 mm, a niekiedy nawet grubsze.
Jaką cyklinę wybrać na początek?
Najczęściej wybierane są cykliny prostokątne o grubości od 0,6 do 0,8 mm. Popularne są także zestawy cyklin, takie jak: Zestaw 3 cyklin, w którym znajdują się cykliny: prostokątna, wklęsło/wypukła i łabędzia szyja. W zestawach 4 cykliny dodatkowo pojawia się jeszcze cyklina o kształcie beczki.
Jak działa cyklina do drewna?
Rąbek (czasami nazywany także zadziorem, czy drutem), to nazwa mikro ostrza, które powinno znaleźć się na krawędzi cykliny, aby mogła skrawać. Jest to precyzyjnie przygotowany i wywinięty cieniutki płatek stali. Im bardziej dopracujemy ten rąbek, tym bardziej spektakularne efekty otrzymamy. Jeśli więc chcesz używać cykliny do wygładzania drewna, nie powinieneś iść na skróty. Aby ostrze było równe, trwałe i ostre, powinieneś poświęcić chwilę i precyzyjnie przygotować cyklinę do pracy.
Jeżeli natomiast masz zamiar usuwać stare powłoki malarskie, może się okazać, że wystarczy jedynie wstępnie przygotować krawędź cykliny, a efekt będzie zadowalający.
Jak poprawnie używać cykliny?
Jeśli używasz cykliny do wygładzania drewna, musisz zwrócić uwagę na kierunek skrawania.
Po pierwsze prowadź cyklinę wzdłuż włókien drewna. Prowadzenie w poprzek włókien jest bardzo trudne, wręcz niemożliwe.
Po drugie ustaw deskę tak, aby cyklina skrawała "z włóknem", gdyż tylko tedy otrzymasz idealnie gładką powierzchnię.
Czy każdą cyklinę trzeba uginać?
Jeśli używas
Czy cyklina może mieć rękojeść?
Jeśli używas
3803
Kiedy ostrzyć cyklinę?
Na koniec temat budzący najwięcej emocji i rozbieżnych opinii. Spróbujmy zatem przyjrzeć się bliżej temu, co jest dostępne na rynku.
Jak ostrzyć cyklinę?
Na koniec temat budzący najwięcej emocji i rozbieżnych opinii. Spróbujmy zatem przyjrzeć się bliżej temu, co jest dostępne na rynku.
Inne wpisy, które mogą Cię zainteresować: