
Ciosło (cieślica, ciosak) i skoblica - co to takiego?
To bardzo tradycyjne narzędzia, którymi pracował zarówno cieśla, jak i rzeźbiarz, stolarz, kołodziej, czy bednarz. Służą do pracy w poprzek (rąbania), jak i wzdłuż (ciosania) włókien drewna. Dzisiaj trochę zapomniane, zaczynają jednak znowu budzić zainteresowanie miłośników pracy w drewnie.
Ciosła płaskie służą do równego i gładkiego skrawania. Wykorzystuje się je m.in. przy obróbce drewnianych bali.
Ciosła wklęsłe służą m.in. do wydrążania i mają bardzo szerokie zastosowanie. Za ich pomocą można usuwać szybko duże ilości drewna, więc są doskonałym narzędziem do obróbki wstępnej. Można także używać ich do precyzyjnych prac wykończeniowych. Korzysta się z nich np. podczas budowy łodzi, przy wykonywaniu siedzisk krzeseł itp. Doskonale sprawdzają się jako narzędzia rzeźbiarskie.
Skoblice służą do prac wykończeniowych na powierzchniach wklęsłych. Będą pomocne przy m.in. przy tworzeniu drewnianych naczyń.

Ciosło płaskie PFEIL (Swiss made), 75 mm

Masywne ciosło z płaskim ostrzem do równego i gładkiego skrawania podczas obróbki wstępnej.
Ciosło wklęsłe PFEIL (Swiss made), 70 mm

Masywne ciosło z zagiętym ostrzem do wydrążania i usuwania dużej ilości drewna podczas obróbki wstępnej.
Ciosło wklęsłe PFEIL (Swiss made), 50 mm

Jednoręczne niezbyt duże ciosło z zagiętym ostrzem do wydrążania i usuwania drewna podczas obróbki wstępnej.
Stylisko do ciosła KIRSCHEN

Stylisko pozwala wraz z głowicą stworzyć ciosło z długą rękojeścią, które jest szczególnie przydatne podczas pracy przy większych elementach, które zostały przytwierdzone do podłoża. Użycie obu rąk daje zdecydowanie większą siłę uderzenia.
Skoblica PFEIL (Swiss made)

Średniej wielkości skoblica do obróbki powierzchni wklęsłych. Przydatna podczas wykonywania drewnianych naczyń, rynien, czółen, siedzeń krzeseł itp.
Skoblica mała PFEIL (Swiss made)

Niewielka skoblica do obróbki powierzchni wklęsłych. Przydatna szczególnie podczas wykonywania drewnianych naczyń i łyżek.