Strugi to zaawansowane narzędzia skrawające z ostrzem osadzonym w korpusie. Służą do wyrównywania i wygładzania powierzchni drewna, a niekiedy do nadawania kształtu i wyrównywania powierzchni połączeń stolarskich. Szerzej o rodzajach strugów mówimy dziale porady: PORADY/Strugi
Obecnie najbardziej popularne są strugi metalowe, choć to strugi drewniane są typowe dla stolarstwa polskiego. Dopiero niedawno pochodzące z Ameryki i Wielkiej Brytanii strugi metalowe oparte konstrukcjach typu Bailey, Bedrock, czy Norris podbiły nasz rynek i wciąż zyskują kolejnych zwolenników. Strugi metalowe cenione są przede wszystkim za dużą wytrzymałość i szybką, a jednocześnie precyzyjną regulację.
Ręczne strugi stolarskie - podstawowe rodzaje
Strugi płaszczyznowe - to strugi posiadające numerację od 1 do 7. Im wyższy numer, tym dłuższy strug. Jednak numer i długość nie ma bezpośredniego związku z kolejnością ich stosowania. Najdłuższe spustniki (nr 6 i 7) służą do poziomowania powierzchni. Gładziki (nr 1, 2, 3 i 4) wykorzystywane są do ostatecznego wygładzania. Nr 5 uznawany jest za strug pośredni, łączący obie te funkcje.
Strugi typu block plane - małe, jednoręczne strugi, które służą do prac na małych powierzchniach oraz prac wykończeniowych. Są prostsze w konstrukcji oraz łatwiejsze do obsługi.
ustawienie noża
Cena od
-
od
do