Kamień naturalny BELGIJSKI blue, blok, granulacja 4000-6000
szt.Duża osełka, tzw. Blue Belgian Whetstone (BBW), o wysokiej granulacji do usuwania gratu, honowania i wstępnego polerowania narzędzi o sporych rozmiarach. Wyjątkowo uniwersalna gdyż współpracuje z każdym rodzajem stali, nawet stalą nierdzewną czy HSS. Może współpracować ze wszystkimi prowadnikami do ostrzenia.
Opis
Kamienie naturalne Belgijskie - opis serii
Kamienie belgijskie, tzw. Belgischer Brocken, powstały około 480 milionów lat temu w Ardenach z wulkanicznego popiołu, a jego złoża są obecnie prawie wyczerpane. Zawierają w swojej strukturze jednorodnie rozmieszczone kwarcyty, które spełniają funkcję ścierną. Kwarcyty podczas ostrzenia uwalniają się i wraz z wodą oraz drobinkami ścieranego metalu tworzą swego rodzaju pastę polerską. Za ich pomocą można ostrzyć, a w sumie bardzo precyzyjnie polerować, każdy rodzaj stali, nawet stale bardzo twarde jak HSS.
Niebieską odmianę kamienia belgijskiego odkryto całkiem niedawno. Swój kolor zawdzięcza zawartości tlenku żelaza. Jest troszkę twardsza od odmiany żółtej - przez to kamień niebieski jest odrobinę wolniejszy ale za to bardziej trwały. Charakteryzuje się też niższą granulacją, przez co często jest używana jako etap wstępny polerowania na osełce Coticule.
Kamień naturalny BELGIJSKI blue - zastosowanie
- Ze względu na granulację: do usuwania gratu, honowania i wstępnego polerowania.
- Ze względu na materiał ścierny: do wszystkich rodzajów stali, w tym nierdzewnej i HSS.
- Ze względu na wielkość/kształt: duży blok do ostrzenia bardzo szerokich dłut, noży struga, noży kuchennych itp. Może współpracować ze wszystkimi typowymi prowadnikami do ostrzenia.
Informacje techniczne
- Szczegółowe parametry tego produktu znajdziesz w zakładce Dane techniczne. ↑
- Jest to tzw. Blue Belgischer Brocken lub Blue Belgian Whetstone, który nie jest podklejony łupkiem, jak ma to miejsce przy odmianie żółtej.
- Jest to kamień wyjątkowy gdyż może być używany jakby posiadał różne granulacje. Jego agresywność można regulować poprzez zmianę nacisku podczas ostrzenia, a także poprzez różną ilość wody. Im większy nacisk i mniejsza ilość wody, tym kamień bardziej agresywny. Przy minimalnym nacisku i maksymalnej ilości wody można osiągnąć efekty porównywalne z polerowaniem na japońskich kamieniach o ziarnistości ok. 6 000.
- Poszczególne egzemplarze kamieni naturalnych mogą różnić się odcieniem, mogą posiadać żyły i skazy, które jednak nie mają wpływu na jakość kamieni.
- Jeśli kamień chcemy przechowywać w szczelnym pojemniku, należy go przed zamknięciem dokładnie osuszyć.
- Kamień należy chronić przed mrozem.
Sposób użycia:
- Kamień przed użyciem wystarczy spryskać wodą.
- Podczas ostrzenia kamień powinien znajdować się zawsze na płaskiej i antypoślizgowej powierzchni np. Podkładce antypoślizgowej lub Bazie do kamieni w blokach.
- Ponieważ podczas ostrzenia kamień ulega deformacji, dlatego należy go w miarę możliwości obracać. Pozwoli to uniknąć znacznego ubytku materiału tylko w jednym miejscu i wydłuży żywotność kamienia. Dodatkowo spowoduje, że ostrze zawsze będzie miało kontakt z optymalnie płaską powierzchnią, a co za tym idzie zwiększy efektywność ostrzenia.
- Po użyciu kamień należy zregenerować tzn. wyrównać jego powierzchnię. Tylko całkowicie płaski kamień będzie efektywny, szczególnie podczas ostrzenia szerokich ostrzy. Do regeneracji tego kamienia ze względu na duże rozmiary i wysoką granulację najlepiej wykorzystać Płytę do regeneracji kamieni DMT Dia-Flat 160.
Polecamy
- Ze względu na duże gabaryty doskonale sprawdzi się w zestawie z Prowadnikiem do ostrzenia II VERITAS.
Wybór optymalnej osełki nie jest prostym rozwiązaniem. Każdorazowo należy odpowiedzieć sobie na szereg pytań dotyczących m.in. naszych umiejętności, oczekiwań, przeznaczenia, a także kosztów. Jeśli jednak mowa o kosztach, to warto wiedzieć, że często droższa osełka będzie bardziej efektywna. Tym samym na początku zapłacimy więcej, jednak później wielokrotnie zyskamy cenny czas podczas ostrzenia.
Więcej informacji, m.in. na temat optymalnego doboru osełki, można znaleźć w broszurach technicznych i filmach instruktażowych zamieszczonych w dziale PORADY/ostrzenie.
Dane techniczne
do jakiej stali | każdego rodzaju (w tym HSS) |
etap ostrzenia | honowanie |
szybkość ostrzenia | mała |
trwałość | wysoka |
wymiary | 12 x 60 x 250 mm |
materiał ścierny | skała osadowa zawierająca kwarcyt |
granulacja JIS (skala japońska) | 4000-6000 |
Kraj pochodzenia | Belgia |
Weryfikujemy, które opinie pochodzą od Klientów, którzy kupili dany produkt. Opinie pochodzą tylko od zalogowanych użytkowników. Po zatwierdzeniu wyświetlamy zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie.
Alex
Polecam ten kamień. Potrafi wykończyć ostrze, jednak nie do oszałamiającej ostrości. Mam przez to na myśli, że po ostrzeniu na nim można bez trudu ogolić włosy na przedramieniu, jednak jako kamień do brzytwy czy noża struga zdecydowanie to jeszcze za mało. Jest szybki, przyjmie chyba gazdy rodzaj stali. Cząsteczki granatu są agresywne i twarde, jednak jest w tym balans. Nie rysują ostrza. Ładnie i błyszcząco poleruje jak na tą gradację. Moim zdaniem jest to, jednak kamień, któremu potrzeba jeszcze kolejnego kamienia o wyższej gradacji by nazwać ostrze naprawdę ostrym. Jest to, jednak doskonały kamień. Jest nieco twardszy i bardziej gładki w odczuciu w porównaniu do innych oferowanych tu kamieni japońskich. Polecam.
Alex
Do tego kamienia absolutnie niezbędny jest okruch- slurry stone!