Siekiera japońska do rozłupywania KI-WARI YOKI 1300 g
szt.Duża japońska siekiera o niesamowitej sile uderzenia przeznaczona do rozłupywania dużych kawałków drewna. Znajdzie zastosowanie zarówno w lesie, jak i w ogrodzie czy sadzie.
Opis
Toporki i siekiery japońskie - opis serii
Toporki i siekiery japońskie są najbardziej typowym przykładem japońskiej jakości, trwałości i ostrości. Obuch jest ręcznie odkuwany z wielowarstwowego miękkiego żelaza, które absorbuje uderzenia. Ostrze wykonano z twardej i niesamowicie ostrej stali węglowej (58-60 HRc).
Istnieją dwa podstawowe typy tradycyjnych siekier japońskich: ONO - idealne do ociosywania i wygładzania drewna. Masa obucha koncentruje się przy ostrzu, co zwiększa stabilność i kontrolę podczas pracy. YOKI - doskonałe do rozłupywania i rąbania drewna.
Siekiera japońska do rozłupywania KI-WARI YOKI 1300 g - zastosowanie
- Do rozłupywania dużych kawałków drewna
Dla kogo ta siekiera?
- Dla miłośnika bushcraftu
- Dla ogrodnika
Informacje techniczne
- Szczegółowe parametry tego produktu znajdziesz w zakładce Dane techniczne. ↑
- Duża siekiera o niesamowitej sile uderzenia.
- Ostrze wykonano z białej stali papierowej, dzięki czemu ostrze pozostaje ostre nawet po intensywnej pracy z sękatym drewnem.
- Ostrze z podwójną fazą
- Wykonana została z miękkiego żelaza (warstwa zewnętrzna) oraz twardej stali węglowej (warstwa środkowa). Warstwa miękka absorbuje siłę uderzenia, twarda zapewnia stabilność i ostrość.
- Toporki i siekiery japońskie nie są odporne na korozję. Do ich zabezpieczenia polecamy olej służący do konserwacji stali - np. Olej uniwersalny BALLISTOL.
- Toporki i siekiery japońskie są wstępnie naostrzone przez producenta, jednak wymagającym użytkownikom zalecamy samodzielne przygotowanie narzędzi do pracy, np. wg wskazówek znajdujących się w dziale PORADY/siekiery.
Uwagi
- Dostarczana wraz ze skórzanym pokrowcem na ostrze.
Polecamy
- Do ostrzenia siekier polecamy Osełki DMT Diafold
Siekiery i toporki nie należą do typowych narzędzi stolarskich, więc raczej nie znajdziemy ich w warsztacie stolarza, szczególnie w tym współczesnym wydaniu. Jednak już w tzw. zielonym stolarstwie (green woodworking) mają swoją zacną pozycję, jako jedno z podstawowych narzędzi zarówno do pozyskiwania, jak i obróbki drewna. Również w pracach rzeźbiarskich, czy ciesielskich pojawiają się dość często, wykorzystywane do wstępnego formowania drewna, szczególnie na początku obróbki, kiedy konieczne jest usunięcie znacznych ilości tego materiału.
Siekiery, toporki i topory - czym się różnią? Niestety odpowiedź nie jest jednoznaczna. Wg jednej teorii toporek powinien być mniejszy, z krótkim trzonkiem do pracy jedną ręką, przeznaczony do prac wykończeniowych, siekiera natomiast większa, posiadać długi trzonek, który pozwala na zastosowanie większej siły przy pracach związanych ze ścinaniem lub łupaniem pni. Inna teoria głosi, że toporek (lub jego większy odpowiednik topór) charakteryzuje się tym, że ma znacznie dłuższe ostrze niż siekiera. Obecnie wydaje się, że to ta pierwsza teoria jest częściej stosowana w praktyce.
Więcej informacji, m.in. na temat optymalnego doboru siekiery, a także na temat ich ostrzenia i konserwacji, można znaleźć w broszurach technicznych i filmach instruktażowych zamieszczonych w dziale PORADY/siekiery.
Dane techniczne
rodzaj stali | żelazo (zewn.) + stal węglowa (wewn.) |
rękojeść | biały dąb |
waga głowicy | 1300 g |
długość całkowita | 900 mm |
długość ostrza | 75 mm |
icon_gwarancja-10_lat | tak |
Kraj pochodzenia | Japonia |
Weryfikujemy, które opinie pochodzą od Klientów, którzy kupili dany produkt. Opinie pochodzą tylko od zalogowanych użytkowników. Po zatwierdzeniu wyświetlamy zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie.