Zestaw 4 cyklin francuskich 0,6 mm
kpl.Zestaw cyklin służy do skrawania cienkiej warstwy drewna lub usuwania nawarstwień (farb, lakieru) z powierzchni płaskich, wklęsłych i wypukłych.
Są to cykliny o średniej grubości pozwalające zarówno na pracę wykończeniową, jak i zgrubną.
Opis
Różne rodzaje cyklin do drewna - opis
Cyklina prostokątna – najbardziej podstawowa cyklina, służy głównie do pracy na płaskiej powierzchni drewna (np. na blatach stołów). W przypadku usuwania nawarstwień da radę także na powierzchniach wypukłych jak tralki, nogi krzeseł itp.
Cyklina wklęsła/wypukła – posiada dwie krótkie krawędzie o sporej krzywiźnie, które służą do pracy na wypukłych i wklęsłych powierzchniach drewna (np. na poręczach schodów, tralkach, nogach krzeseł i stołów). Dwie pozostałe krawędzie są proste i można je wykorzystać do powierzchni płaskich. Jednak ze względu na konieczność uginania cykliny podczas pracy na płaskiej powierzchni, jej krótkie zakrzywione krawędzie będą to znacząco utrudniać.
Cyklina „łabędzia szyja”, zwana niekiedy „gęsią szyją” lub cykliną francuską – nawiązuje swoim kształtem do tzw. krzywika francuskiego, czyli szablonu do kreślenia linii krzywych. Cyklina ta, dzięki kombinacji wielu krzywych wypukłych i wklęsłych, doskonale sprawdza się w pracach na różnych profilowanych powierzchniach. Można ją stosować np. przy detalach snycerskich, czy do oczyszczania wnętrza rzeźbionych łyżek.
Cyklina „beczka” – posiada dwie długie wypukłe krawędzie, każda o innym promieniu tej krzywizny. Doskonale sprawdzi się do dużych powierzchni wklęsłych, takich jak np. siedziska krzeseł, czy rzeźbione misy.
Zastosowanie zestawu 4 cyklin francuskich
- Do każdego rodzaju drewna (choć w drewnie twardym cykliny pracują lepiej)
- Do wygładzania i wykańczania powierzchni drewna
- Szczególnie polecana do wykańczania drewna o trudnym usłojeniu
- Do wyrównywania powierzchni płaskich (po lub zamiast pracy strugiem) - krawędzie proste
- Do wyrównywania powierzchni wklęsłych i wypukłych - krawędzie zakrzywione
- Do usuwania nawarstwień (farb, lakierów)
- Im grubsza cyklina, tym bardziej agresywne działanie
Dla kogo te cykliny?
- Dla lutnika
- Dla majsterkowicza
- Dla renowatora
- Dla rzeźbiarza
- Dla stolarza
Informacje techniczne
- Szczegółowe parametry tego produktu znajdziesz w zakładce Dane techniczne. ↑
- Grubość: 0,6 mm. Im grubsza cyklina, tym bardziej agresywne działanie.
- Fabrycznie nowa cyklina rzadko kiedy posiada odpowiednią krawędź, szczególnie taką, która pozwoli na precyzyjne wykończenie powierzchni. Niekiedy w nowej cyklinie czuć pod palcami pewien zadzior, który powstał podczas cięcia, jednak jest on zazwyczaj nierówny i niestabilny, przez co może uszkodzić obrabianą powierzchnię. Dlatego też wskazane jest odpowiednie przygotowanie nowej cykliny przed rozpoczęciem pracy wg instrukcji zawartych w dziale PORADY/cykliny.
- Ostrze cykliny jest dość nietrwałe, przez co konieczne jest ostrzenie co ok. 10-15 minut ciągłej pracy. Można w tym celu skorzystać np. z dedykowanych Zestawów do ostrzenia cyklin.
- Zaostrzone cykliny warto przechowywać w odpowiednim etui, co zapobiegnie zniszczeniu ostrza, a także ograniczy ryzyko korozji.
- Wskazane jest zabezpieczanie powierzchni cyklin odpowiednim olejem.
Cyklina stolarska (zwana także gładzicą) to wyjątkowe narzędzie, gdyż w tej niepozornej metalowej blaszce kryje się niezwykła moc! Być może uważasz, że cyklina to banalny kawałek stali, który posłuży Ci wyłącznie do zeskrobania farby lub lakieru. Nic bardziej mylnego! Wiedz bowiem, że jest to zaledwie ułamek jej możliwości.
Cyklina ma dwa główne przeznaczenia: usuwanie zbędnych nawarstwień (farb, lakierów, kleju itp.), a także drugie, zdecydowanie bardziej wyrafinowane: ekstremalne wygładzanie powierzchni drewna.
Żadne strugi, skrobaki, czy materiały ścierne nie stworzą tak obłędnie aksamitnej i wypolerowanej powierzchni, jak właśnie cyklina. Dzięki specyfice pracy cykliną można nią pracować na materiale trudnym do obróbki. Cyklina doskonale poradzi sobie z drewnem o nieregularnym usłojeniu, czy pełnym zawojów lub sęków.
Należy zaznaczyć, że odpowiednio przygotowana cyklina skrawa powierzchnię drewna, a nie skrobie. Dzięki temu powstaje minimalny wiór, a praca pozbawiona jest uciążliwego pyłu.
Aby gładzica mogła zadziałać, wymagane jest stworzenie na jej krawędzi tzw. rąbka/zadzioru, co nazywane jest ostrzeniem cykliny. Informacje na ten temat, a także wskazówki dotyczące rodzajów i zastosowania cyklin, znajdziesz w dziale PORADY/cykliny.
Dane techniczne
grubość cykliny | 0,6 mm |
twardość stali | 50 HRc |
rodzaj stali | sprężynowa |
cyklina prostokątna | 150 x 50 mm |
cyklina wklęsła/wypukła | 150 x 50 mm |
cyklina beczkowata | 140 x 70 mm |
cyklina "łabędzia szyja" | 130 x 70 mm |
Kraj pochodzenia | Niemcy |
Weryfikujemy, które opinie pochodzą od Klientów, którzy kupili dany produkt. Opinie pochodzą tylko od zalogowanych użytkowników. Po zatwierdzeniu wyświetlamy zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie.