Promocje
Zestaw 3 cyklin NAREX Premium
Zestaw 3 cyklin NAREX Premium
56,00 zł 53,20 zł
Japoński prowadnik do ostrzenia
Japoński prowadnik do ostrzenia
155,00 zł 149,00 zł
Kątownik trójwymiarowy SHINWA, tworzywo
Kątownik trójwymiarowy SHINWA, tworzywo
47,00 zł 44,00 zł
Piła japońska składana G-SAW TAJIMA
Piła japońska składana G-SAW TAJIMA
115,00 zł 109,00 zł
Polerka skórzana DLUTA.PL, mała, jednostronna
Polerka skórzana DLUTA.PL, mała, jednostronna
33,00 zł 29,00 zł
Zestaw rzeźbiarski MORAKNIV - Konik Dala
Zestaw rzeźbiarski MORAKNIV - Konik Dala
199,00 zł 189,00 zł
Nóż rzeźbiarski MORAKNIV Basic
Nóż rzeźbiarski MORAKNIV Basic
55,00 zł 49,90 zł
Znacznik metalowy NAREX
Znacznik metalowy NAREX
222,00 zł 206,50 zł
Piła włosowa PEBARO
Piła włosowa PEBARO
30,00 zł 25,50 zł
Piła japońska kieszonkowa składana ZENSHIN
Piła japońska kieszonkowa składana ZENSHIN
70,00 zł 66,00 zł

Kamień naturalny White ARKANSAS, blok, granulacja 6000-8000

szt.
Cena od: 187,00 zł 187.00
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
dodaj do przechowalni

Mała osełka, tzw. Hard White Arkansas, o bardzo wysokiej granulacji do polerowania niezbyt dużych narzędzi. Szczególnie polecana do polerowania zewnętrznej strony dłut profilowych (ze względu na swoją twardość). Wyjątkowo uniwersalna gdyż współpracuje z każdym rodzajem stali, nawet stalą nierdzewną czy HSS.

ilość szt.
Zyskujesz 4 pkt [?]

Opis

Wybór optymalnej osełki nie jest prostym rozwiązaniem. Każdorazowo należy odpowiedzieć sobie na szereg pytań dotyczących m.in. naszych umiejętności, oczekiwań, przeznaczenia, a także kosztów. Jeśli jednak mowa o kosztach, to warto wiedzieć, że często droższa osełka będzie bardziej efektywna. Tym samym na początku zapłacimy więcej, jednak później wielokrotnie zyskamy cenny czas podczas ostrzenia.

Więcej informacji, m.in. na temat optymalnego doboru osełki, można znaleźć w broszurach technicznych i filmach instruktażowych zamieszczonych w dziale PORADY/ostrzenie.


 

Kamienie Arkansas - opis serii

Kamień Arkansas (zwany często marmurkiem) to naturalny twardy kamień pochodzący ze Stanów Zjednoczonych z Gór Ouachita, a jego złoża są już prawie wyczerpane. Jego ziarna są bardzo drobne i gęsto ułożone. Granulacja zawiera się w przedziale 6000-8000, i jest to tzw. twardy Arkansas, polecany do wykańczania wyjątkowo precyzyjnych ostrzy. Pomimo częstego używania, bardzo długo zachowuje swój właściwy kształt, dzięki czemu dość często wykorzystywany jest do ostrzenia dłut profilowych, które mogą w znacznym stopniu deformować powierzchnię ścierną.  
Ostrzenie na kamieniach Arkansas jest bardzo czasochłonne, lecz ostrze długo zachowuje swą ostrość.  Należy stosować je z olejem.  Za ich pomocą można ostrzyć, a w sumie bardzo precyzyjnie polerować, każdy rodzaj stali, nawet stale bardzo twarde jak HSS. 

Czarna odmiana tego kamienia jest twardsza od białej - przez to kamień ten jest odrobinę wolniejszy ale za to bardziej trwały. Jego granulacja jest też nieco wyższa, dzięki czemu zapewnia gładszą krawędź. 
Jeśli mamy do dyspozycji różne rodzaje kamieni Arkansas, należy stosować je w następującej kolejności: Soft Arkansas (polerowanie wstępne), Hard White Arkansas (polerowanie właściwe) oraz na końcu Hard Black Arkansas lub Hard Translucent Arkansas (polerowanie ostateczne).

 

Do czego ten kamień?

 • Ze względu na granulację: do  precyzyjnego polerowania.
 • Ze względu na materiał ścierny: do wszystkich rodzajów stali, w tym nierdzewnej i HSS.
 • Ze względu na wielkość/kształt: mały kamień przeznaczony do niewielkich narzędzi, takich jak np. dłuta i noże snycerskie.

 

Poziom jakości DLUTA.PL  

 

Informacje techniczne

 • Szczegółowe parametry tego produktu znajdziesz w zakładce Dane techniczne. 
 • Aby porównać dane techniczne kilku produktów użyj zielonego przycisku Porównaj. 

 • Jest to tzw. Hard White Arkansas. 
 • Poszczególne egzemplarze kamieni naturalnych mogą różnić się odcieniem, mogą posiadać żyły i skazy, które jednak nie mają wpływu na jakość kamieni.
 • Kamień dostarczany jest wraz z drewnianą podstawką/pudełkiem, które służy jako baza ułatwiająca ostrzenie, jak również opakowanie do bezpiecznego przechowywania kamienia.

 

Sposób użycia:

 • Kamień stosuje się z olejem do ostrzeniaktóry należy nanieść cienką warstwą przed rozpoczęciem pracy. 
 • Podczas ostrzenia kamień powinien znajdować się zawsze na płaskiej i antypoślizgowej powierzchni, którą w tym przypadku zapewni dołączona podstawka.
 • Ponieważ podczas ostrzenia kamień ulega deformacji, dlatego należy go w miarę możliwości obracać. Pozwoli to uniknąć znacznego ubytku materiału tylko w jednym miejscu i wydłuży żywotność kamienia. Dodatkowo spowoduje, że ostrze zawsze będzie miało kontakt z optymalnie płaską powierzchnią, a co za tym idzie zwiększy efektywność ostrzenia.
 • Kamienie Arkansas bardzo rzadko wymagają regeneracji. Jeśli jednak zajdzie taka konieczność, ze względu na dużą twardość tego kamienia, należy dobrać odpowiednie akcesoria. My polecamy do tego celu Osełkę diamentową DMT DiaSharp, blok, Extra Coarse. lub Płytę do regeneracji kamieni DMT Dia-Flat 160. Do regeneracji używamy ich z odrobiną oleju do ostrzenia, a po zakończeniu tej czynności myjemy w ciepłej wodzie z dodatkiem detergentu, a następnie dokładnie osuszamy.
 • Po zakończeniu pracy należy kamień oczyścić przecierając np. ściereczką nasączoną olejem, a następnie wytrzeć do sucha.

 


PORADY/ostrzenie FILMYDLUTA/ostrzenie KIRSCHEN/katalog PRODUCENT/kirschenDane techniczne

jakość wg Dluta.pl *****
do jakiej stali każdego rodzaju (w tym HSS)
etap ostrzenia polerowanie
szybkość ostrzenia mała
trwałość duża
wiązania mocne
wymiary 12 x 50 x 100 mm
materiał ścierny novaculite
wyposażenie baza/pudełko
granulacja JIS (skala japońska) 6000-8000

Uzupełnij o...

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium