Sklep Dluta.pl
porady - kategorie
porady - tagi
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Producenci
Piły japońskie - rodzaje 0

Różne piły japońskie

Jaką piłę japońską kupić? 

 

Specyfika pił japońskich

Jeszcze kilka lat temu niewiele osób w Polsce o nich słyszało, a dzisiaj są już w tysiącach zakładów stolarskich i w szafkach narzędziowych entuzjastów pracy w drewnie. Czy słusznie? Co takiego mają te piły, że zachwyca się nimi cały świat? Przecież bogata narzędziowa kultura zachodnia również zna wiele odmian pił do drewna. Czym zatem tzw. japonki zasłużyły sobie na miano najbardziej precyzyjnych pił do drewna?

Jeśli choć trochę bliska jest Ci kultura kraju kwitnącej wiśni, to wiesz, że dość często robią coś odwrotnie do tego, co znamy na zachodzie. I tak też jest z tymi piłami. Zamiast pchać, ciągniesz. I w tym jest cały klucz do sukcesu!

Oto, co zyskujemy dzięki takiemu rozwiązaniu:

  • ostrze jest zdecydowanie cieńsze (w niektórych piłach nawet 0,3 mm), przez co bardziej giętkie i odporne na pęknięcia. Cieńsze ostrze gwarantuje także doskonałą precyzję, ponieważ powstający rzaz jest idealnie równy.

  • wymagany jest od użytkownika mniejszy nakład siły podczas pracy

  • nie powstają drgania, a to przekłada się na czystsze cięcie.

 


Podział pił japońskich ze względu na budowę

 

Piła japońska dozuki

Piła japońska grzbietnica (Dozuki)

posiadają najcieńsze ostrza i zapewniają największą precyzję cięcia. Brzeszczoty pił Dozuki mogą mieć grubość 0,3 mm i pozostawiać rzaz o szerokości 0,5 mm. Tak cienkie brzeszczoty wymagają niewielkiej siły cięcia od użytkownika. Wzmocniony grzbiet wzmaga sztywność, ale również ogranicza głębokość cięcia. 
Są niezastąpione w stolarstwie do tworzenia połączeń, jak również do precyzyjnego przycinania.
Zęby w tych piłach są zazwyczaj przystosowane do cięcia w poprzek włókien drewna lub uniwersalne.

 

Piła japońska kataba
Piła japońska płatnica (Kataba)

to wytrzymałe piły o wszechstronnym zastosowaniu w stolarstwie i ciesielstwie. Grubszy brzeszczot i brak grzbietu sprawiają, że idealnie sprawdzą się przy głębokich, długich cięciach. Odmianą tej piły jest Kobiki, która posiada rękojeść osadzoną pod kątem i jest większa, dzięki czemu nadaje się do efektywnego cięcia dużych elementów.
Zęby dostosowane do cięcia w poprzek, wzdłuż włókien drewna oraz uniwersalne. 

 

piła japońska ryoba
Piła japońska dwustronna (Ryoba)

najbardziej wszechstronne i popularne wśród pił japońskich. Posiadają dwustronny brzeszczot, który z jednej strony dedykowany jest do cięcia wzdłużnego, z drugiej strony do cięcia poprzecznego. Takie rozwiązanie zapewnia dłuższą żywotność i optymalną wydajność cięcia. Dedykowane ostrza, jak i cieńszy niż przy typowych płatnicach brzeszczot, przekładają się na większą precyzję i czystość cięcia.
Ze względu na brak grzbietu przeznaczone są do głębokiego cięcia.


Podział pił japońskich ze względu na rodzaj zęba

brzeszczoty pił japońskich

 

Piła japońska do cięcia poprzecznego

ząb poprzeczny

Trapezowe uzębienie: dzięki naprzemiennemu szlifowi zębów i potrójnej powierzchni cięcia, piła precyzyjnie rozcina włókna drewna.

 

 

Piła japońska do cięcia wzdłużnego

ząb poprzeczny

Trójkątny ząb: pozwala na łatwe rozpoczęcie cięcia, a także zwiększa wydajność całego procesu poprze lepsze rozdzielanie słojów.

 

 

Piła japońska uniwersalna

ząb poprzeczny

Mieszane uzębienie - trójkątny ząb z przemiennym szlifem, przeznaczonym do wzdłużnego, poprzecznego jak i skośnego cięcia. Tego rodzaju uzębienie przekłada się na wszechstronność zastosowania piły, zmniejsza jednak efektywność pracy.

 

Zęby większości pił japońskich są hartowane impulsowo, każdy pojedynczo, dzięki czemu każdy ząb ma jednakową twardość i piła dłużej utrzymuje ostrość. Tego typu hartowanie uniemożliwia jednak ponowne ostrzenie pił. Wyjątkiem są tutaj piły Deluxe. Hartowanie ciągłe tych pił daje możliwość ponownego ręcznego ostrzenia zębów.

Niektóre z pił japońskich zostały wyposażone w specjalnie skonstruowany ząb, który przeznaczony jest do cięcia świeżego mokrego drewna. Piła z takim zębem jest wyjątkowo przydatna nie tylko przy pracach ogrodowych. 

 

Jaką piłę japońską wybrać na początek?

zestaw pił japońskich w etui

Zastanawiasz się może jaka jest najbardziej popularna piła japońska? To piła typu Ryoba, która łączy w sobie uniwersalność i precyzję. Taka piła to doskonała propozycja na początek.

W kolejnym kroku polecamy dobrać do niej precyzyjną piłę typu Dozuki. 


Dobrym rozwiązaniem jest wybranie zestawu pił japońskich. W kompletach piły idealnie dopełniają się pod względem właściwości i cech.

 

 

Praktyczne porady dotyczące pił japońskich

  • Zużyty brzeszczot może być wykorzystany ponownie jako cyklina.

  • Zęby większości pił są rozwarte na boki, co zapobiega klinowaniu się piły podczas pracy. Jeśli jednak szukasz pił, których zęby nie posiadają rozwarcia, sprawdź Piły do kołków.

  • Piły typu Super Hard oraz Hardwood dedykowane do cięcia twardych gatunków drewna posiadają krótsze, bardziej odporne na ścieranie zęby, niż pozostałe piły.

  • Istotny w piłach jest również odstęp między zębami. Przy większych odstępach, transportowana może być większa ilość urobku, co przekłada się na szybkie cięcie. Przy drobniejszym zębie, proces cięcia jest bardziej czasochłonny, jednak pozostawiona powierzchnia jest czysta i z reguły nie wymaga dalszej obróbki dłutem lub strugiem. Informacji dot. odstępu między zębami (tzw. PITCH) oraz ilości zębów na cal (TPI) szukaj w zakładce dane techniczne.

  • Piły japońskie zazwyczaj posiadają tradycyjną rękojeść z drewna Hinoki owiniętą rattanem. Niektóre produkowane są także w wersji z rękojeścią z tworzywa.

  • Głównym atutem pił są ich zęby. Dlatego tak ważne jest zadbanie o ich kondycję. Polecamy zaopatrzyć się w specjalne pokrowce i etui, które idealnie sprawdzą się zarówno do przechowywania, jak i przenoszenia pił. Pozwolą zadbać zarówno o bezpieczeństwo tych narzędzi, jak i użytkownika.

 


Obejrzyj film, jeśli chcesz dowiedzieć się:

▶ jakie piły są najbardziej dokładne
▶ jakie piły są najbardziej wszechstronne
▶ która piła jest naszym bestsellerem i dlaczego
▶ jakie są rodzaje pił japońskich i czym się różnią
▶ czy istnieją piły uniwersalne

CIĘCIE - podział pił japońskichInne wpisy, które mogą Cię zainteresować:

 

Wróć na stronę główną PORAD


Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium