Polerka skórzana z rękojeścią, dwustronna
szt.Tego typu tradycyjne polerki (inna nazwa to osełka fryzjerska lub tzw. wiosełko) doskonale sprawdzą się do polerowania ostrzy wszystkich ręcznych narzędzi stolarskich czy rzeźbiarskich.
Opis
Ręczne polerowanie na skórze to bardzo tradycyjna technika, która najczęściej kojarzona jest z ostrzeniem brzytwy. Do polerowania dłut i noży strugów zdecydowanie lepsze będą kawałki skóry np. bydlęcej naklejone na drewnianą deseczkę. Skóra służy do ostatecznego wykańczania ostrza, stosowana jest czasami nawet po użyciu osełek o granulacji powyżej 8 000, może jednak z dużym powodzeniem zostać użyta zamiast takiego kamienia.
Polerkę najlepiej jest wykorzystać, zanim nawet pomyślimy, że ostrze jest tępe. Regularnie stosowana jest kluczowym krokiem w utrzymaniu ostrej jak brzytwa krawędzi.
Więcej informacji, m.in. na temat polerowania można znaleźć w broszurach technicznych i filmach instruktażowych zamieszczonych w dziale PORADY/ostrzenie.
Do czego ta polerka?
- Do polerowania krawędzi tnących na ostatnim etapie wykańczania ostrza
- Pozwala uzyskać perfekcyjną ostrość narzędzia
- Można ją wykorzystać do wielu narzędzi: dłut (w tym profilowych), noży snycerskich, noży strugów, noży kuchennych, brzytew itp.
Poziom jakości wg DLUTA.PL
Informacje techniczne
- Szczegółowe parametry tego produktu znajdziesz w zakładce Dane techniczne. ↑
- Aby porównać dane techniczne kilku produktów użyj zielonego przycisku Porównaj.
- Posiada rękojeść, ale może również zostać przykręcona do blatu stołu stolarskiego.
- Gotowa do użycia po wyjęciu z pudełka.
- Obie strony mogą być stosowane zarówno z dodatkiem, jak i bez użycia pasty polerskiej.
- Polerka powinna być przechowywana w suchym i czystym pomieszczeniu.
- Istnieją różne teorie dotyczące czyszczenia skóry z nadmiaru pasty i zawartych w niej drobinek stali. Niektórzy twierdzą, że jest to zupełnie niepotrzebne, inni zalecają czyścić ją regularnie co kilka miesięcy. Jeśli już zdecydujemy się na to, możemy zrobić to np. za pomocą gruboziarnistego papieru ściernego lub miedzianej szczotki.
Sposób użycia
- Po zakończeniu polerowania na kamieniu drobnoziarnistym przecieramy dokładnie ostrze i przystępujemy do polerowania na polerce.
- Na szorstką stronę (tzw. mizdrę) nakładamy pastę polerską (można też używać jej bez pasty) i przesuwamy ostrze narzędzia, podobnie jak w przypadku ostrzenia na kamieniu. W tym jednak przypadku robimy to wyłącznie w jednym kierunku (od ostrza) oraz używamy zdecydowanie mniej siły - stosowany nacisk powinien być bardzo niewielki. Przeciągamy ostrze przez całą długość polerki. Wskazane jest zachowanie kąta pod którym narzędzie zostało zaostrzone. Zwykle wystarczy kilkanaście pociągnięć, niekiedy potrzebne będzie ok. 20-30.
- Jeśli użyliśmy pasty polerskiej - przecieramy ostrze.
- Następnie te same ruchy, również z niewielkim naciskiem, wykonujemy na brązowej stronie polerki (tzw. licowej) - to ostateczny etap polerowania. Wykonuje się go zazwyczaj bez pasty polerskiej.
- Całe ostrze warto na koniec zabezpieczyć olejem, np. Olejem uniwersalnym BALLISTOL
Polecamy
- Do polerowania polecamy np. Pastę polerską GUNDEL-PUTZ - 1 µ lub Pastę polerska LUXOR - 3 µ
Dane techniczne
materiał | drewno bukowe + skóra naturalna |
wymiary | 18 x 75 x 415 mm |
Weryfikujemy, które opinie pochodzą od Klientów, którzy kupili dany produkt. Opinie pochodzą tylko od zalogowanych użytkowników. Po zatwierdzeniu wyświetlamy zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie.